8. Perceptronból neurális háló végül deep learning
Mi az a neurális háló? Honnan jött? Hogyan kapcsolódik ez a deep learninghez. Végig vesszük a fejlődését és közben megértjük a neurális hálók alapvető működését.
A neurális hálózatok ötlete sem mai, egészen 1943-ig kell visszautaznunk az időben. McCulloch és Walter Pitts matematikusok álmodták meg először a perceptront, ami egy neuronra emlékeztető logikai kapu.
1958-ban Frank Rosenblatt perceptron gépet épített -- fizikait, aminek csak "step function" volt az aktiváló függvénye. 20x20 fotocellás volt, ezek voltak hozzákötve 1-1 perceptronhoz és várták a csodát.
Abban az időben a New York Times írt arról, hogy hamarosan beszélő, járkáló gépeket látunk, de persze nem lett az egészből semmi.
Nem tett jót az AI területnek az sem, hogy 1969-ben megjelent egy könyv Marvin Minsky és Seymour Papert tollából, amelyet sokan félre értettek, vagy az írók szerették volna hogy félre legyen értve. Leírták, hogy egy darab perceptron, (illetve single layer) nem tudja az XOR logikai függvényt, azaz csak lineárisan szeparálható problémákat lehet vele megoldani. Ebből azt a következtetést vonták le az olvasók, hogy ez hatalmas limitáció ezért nem foglalkoztak vele (de ezt én nem tartom valószínűleg, ez a könyv nem annyira mainstream hogy az olvasói csak úgy félre értsék...)
De pl. többrétegű perceptronnal már meg lehet oldani a XOR-t és tulajdonképpen bármit, és a könyv is leírta... illetve McCulloch és Rosenblatt arra is adott példát annak idején még 1943-ban, hogyan lehet turing gépet építeni belőlük (egy matematikai model és egy kvázi bizonyítás arra, hogy bármilyen algoritmus elkészíthető vele)
Hogyan lett ebből modern deep learning? Kiderül a tanfolyamból!
1. Mi az a perceptron?
2. Precízebb leirása
3. Frank Rosenblatt és perceptron gép
4. Másik jelölés bevezetése, Threshold helyett bias
5. Bias átalakított ábrázolása
6. Percepton algoritmus
7. Kétrétegű hálózat
8. AI winter
9. Xor lineárisan nem szeparálható
10. Több rétegű hálózatot nem lehet tanítani
11. Backpropagation
12. Alexnet és ReLU
Péter Litkei